See us on Supersport

supersport-logo

The 2016 Pennypincheres Greyton MTB Classic will be broadcast as follows:

  • 18 July 2016 at 21:30 on SS8
  • 19 July 2016 at 02:30 on SS8
  • 19 July 2016 at 10:30 on SS8
  • 20 July 2016 at 18:15 on SS8
  • 21 July 2016 at 15:30 on SS8
  • 22 July 2016 at 12:30 on SS8
  • 24 July 2016 at 06:30 on SS8

Congratulations to our winners

MTB Stage: Solo Men

  1. Lourens Luus
  2. James Tennent
  3. Jacques Van Zyl

MTB Stage: Solo Women

  1. Nadia Visser
  2. Sune Henning
  3. Joanna Dobinson

MTB Stage: Men Team

  1. Helderberg Cycle World
  2. Pragma
  3. Villiersdorp Oldies

MTB Stage: Women Team

  1. Hammer Ladies

MTB Stage: Mixed Team

  1. Pharmachoice
  2. Oxygen Debt
  3. Le Cordeur

MTB Stage: Boys U14

  1. Justin Chesterton
  2. Philip Van Schalkwyk Jnr
  3. Helgardt Nortje

MTB Stage: Girls U14

  1. Anika Visser
  2. Nadine Visser
  3. Thriscka Stapelberg

MTB Stage: Individual Men

  1. Jonathan Van Gesselleen
  2. Neville Chester
  3. Stuart Hendler

MTB: Open Men 65km

  1. Charl-Pierre Esterhuyse
  2. Tiaan Jordaan
  3. Tim Ellerbeck

MTB: Open Women 65km

  1. Katerina Slegrova
  2. Collette Bastard
  3. Robyn Assad

MTB: Youth Men U16 35km

  1. WG Van Der Walt
  2. Krige Van Der Vyver
  3. Liam Brien

MTB: Youth Women U16 35km

  1. Megan Phillipson

MTB: Open Men 35km

  1. Jean Esterhuyse
  2. Matthew Arderne
  3. Jan Lombaard

MTB: Open Women 35km

  1. Lara Woolley
  2. Tyla Setzkom
  3. Margaretha Kriel

MTB: Sub-Jun Boys U14 15km

  1. Mitchell Du Preez
  2. Zach De Kock
  3. Scott Meredith

MTB: Sub-Jun Girls U14 15km

  1. Andrea Schofmann
  2. Emily Wilson
  3. Chloe Chesterton

MTB: Open Men 15km

  1. Philip Van Schalkwyk Snr
  2. John Du Plessis
  3. Simon Meredith

MTB: Open Women 15km

  1. Therese Stapelberg
  2. Elona Keyser
  3. Corisna Geldenhuys

DUO: Open Men 35km MTB + 10km Trail Run

  1. De Wet Albertyn
  2. Ferdinand Jacobs
  3. Wesley White

DUO: Open Women 35km MTB + 10km Trail Run

  1. Lize-Mari Jacobs
  2. Susan Du Toit
  3. Minetta Luttig

TR: Open Men 21km

  1. Andrea Biffi
  2. Neil Quayle
  3. Werner Daniel

TR: Open Women 21km

  1. Paola Vignani
  2. Sharon Sunderland
  3. Elona Keyser

TR: Open Men 10km

  1. Vernon Visser
  2. Schalk Albertyn
  3. Brad Dixon

TR: Open Women 10km

  1. Anneke Jacobs
  2. Sandra Oberste
  3. Juani Derksen

Open Men Walk 10km

  1. Rainier Kruisinga
  2. Werner Terblanche
  3. Jean Nepgen

Open Women Walk 10km

  1. Carla Bosman
  2. Chanel Venter
  3. Natasha Brits